Pobudniki NMSB skupaj s partnerji in podporniki bodo med 8. septembrom (mednarodni dan pismenosti) in 7. oktobrom 2024 pripravili številne dogodke in dejavnosti, ki prispevajo k boljšemu prepoznavanju pomena bralne pismenosti in bralne kulture v slovenskem kulturnem prostoru.
V tem času se bo odvilo nekaj večjih nacionalnih projektov ter številni dogodki, ki bodo obeležili mesec skupnega branja 2024.
Branje v javnem prostoru ustvarja edinstvena okolja, ki navdihujejo in ustvarjajo skupnosti. Omogoča dostop do knjig in informacij izven običajnih prostorov branja. Omogoča pogovor in medsebojno učenje, s čimer se informacije in ideje širijo hitreje. Odpira vrata kritičnemu mišljenju, reševanju problemov, spoštljivi komunikaciji in medsebojnemu razumevanju. Daje občutek varnosti in pripadnosti. Na ta način izboljšuje družbo, krepi demokracijo in gospodarstvo, spodbuja kreativnost in inovativnost.
NMSB 2024 se bo tradicionalno začel s posvetom, ki ga organizira Bralno društvo Slovenije v sodelovanju s soorganizatorji. Na posvetu z naslovom Humor rešuje človeka, ki bo 9. septembra v Cankarjevem domu, se bomo osredotočili na pomen humorja v literaturi.
V torek, 17. septembra, na dan zlatih knjig, bodo Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS ter društva in zveze prijateljev mladine obeležili začetek bralne sezone v vrtcih, šolah, knjižnicah z bralnim maratonom in tradicionalno podelili darilne slikanice (24.000 izvodov) prvošolcem v Sloveniji, zamejstvu in slovenskem zdomskem oz. izseljenskem prostoru, ki so dragoceno povabilo k družinskemu branju.
Različne generacije bo ob branju ponovno združeval projekt Medgeneracijsko branje (v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo), ki bo v letošnjem šolskem letu potekal že enajstič. Branje v različnih starostnih skupinah in raznolikih prostorih se bo tako nadaljevalo vse šolsko leto, ob poletnih bralnih spodbudah pa vse do NMSB 2025.
Javna agencija za knjigo RS (JAK) tudi v šolskem letu 2024/2025 s partnerji pripravlja nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture Rastem s knjigo (RSK). Eden od ciljev projekta RSK je motivirati mlade za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic. Podarjeni knjigi slovenskih avtorjev bodo sedmošolci oz. dijaki prvih letnikov srednjih šol prejeli v splošnih knjižnicah.
Vse do ponedeljka, 30. septembra odprt javni natečaj Branju prijazna občina
Splošne knjižnice po vsej Sloveniji vse leto pripravljajo številne dogodke, ki sledijo letošnjim poudarkom NMSB. Vse do ponedeljka, 30. Septembra, je odprt javni natečaj za pridobitev naziva Branju prijazna občina, ki ga pripravljajo Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo RS.
Od leta 2017 je ta naziv pridobilo že 63 slovenskih občin. Namen natečaja je promocija dobrih praks, ki jih za izboljšanje bralne pismenosti, spodbujanje branja in razvoj bralne kulture izvajajo oziroma spodbujajo občine.
V NMSB 2024 bodo nadaljevali z vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan, ki jo pripravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Akcija, ki je namenjena povezovanju generacij z različnimi oblikami medgeneracijskega branja, traja vse leto. Napovedali so jo 29. aprila 2024, ob evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti, vrhunec pa bo dosegla 1. oktobra 2024, na mednarodni dan starejših.
Več informacij o letošnjem Nacionalnem mesecu skupnega branja 2024 in dogodkih najdete na spletni povezavi.
Foto: MOK, NIJZ