Svetovna zveza gluhih tudi letos nadaljuje s projektom Modra luč za znakovne jezike. Ob mednarodnem dnevu znakovnih jezikov, ki ga obeležujemo, 23. septembra tudi Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije poziva k obeležitvi, da bi bila izbrana javna mesta, znamenitosti in uradne zgradbe na ta dan osvetljene z modro svetlobo v potrditev naše skupne zavezanosti k solidarnosti s skupnostmi gluhih.

Po svetu živi okoli 75 milijonov gluhih, v Sloveniji 1500, od tega je okoli tisoč uporabnikov slovenskega znakovnega jezika kot prvega, maternega jezika. Leta 1958 je Svetovna zveza gluhih sprejela svetovno manifestacijo “Mednarodni dan gluhih”, kasneje Mednarodni teden gluhih, ki ga obeležujemo konec septembra. 23. september je namreč mednarodni dan znakovnih jezikov.

Mednarodni teden gluhih je največji praznik za gluho skupnost v slovenskem prostoru. Na praznovanju dneva gluhih, ki ga v Sloveniji letos obeležujemo 21. septembra, se zberejo gluhi in naglušni iz vse Slovenije, poleg pa še njihove družine, tolmači in strokovni delavci. Dogodek vsako leto pripravi drugo društvo. Letos bo dogodek potekal v soboto v Slovenskih Konjicah, saj ga organizira Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih občin Slovenske Konjice, Vitanje in Zreče.

Slovenija je prva država na svetu, ki je v najvišji pravni akt, ustavo, vpisala jezik gluhoslepih, ter peta država v Evropski uniji in dvanajsta država na svetu, ki je v ustavo vpisala znakovni jezik.

Svetovna zveza gluhih uporablja modro barvo od svoje ustanovitve leta 1951, modri trak pa se uporablja kot simbol delovanja skupnosti gluhih skozi stoletja, za enakost v družbi in priznanje nacionalnih znakovnih jezikov.

Več informacij najdete na povezavi.

Foto: Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije