5. decembra že vse od leta 1985 praznujemo mednarodni dan prostovoljstva. Združeni narodi so letošnji dan posvetili skupnostim in dobremu počutju prostovoljcev in prostovoljk po vsem svetu, ki ga uničujejo vojaški konflikti, podnebne spremembe in družbene krivice. V tem težkem obdobju prostovoljski duh sveti močneje kot kdaj koli prej, saj so prav prostovoljci prvi pri odzivanju na krize.

Slovenska filantropija, koordinatorica Mreže slovenskih prostovoljskih organizacij z več kot 2000 članicami, je mednarodni dan zaznamovala s Forumom prostovoljstva, ki je potekal v začetku decembra. Na forumu z naslovom “Prostovoljstvo 2.0: Solidarnost na preizkušnji” so spregovorili predvsem o kriminalizaciji solidarnosti, aktivnemu državljanstvu in načinih pridobivanja prostovoljcev.

V Sloveniji je sicer po podatkih Skupnega poročila o prostovoljstvu v Republiki Sloveniji v letu 2023, ko so državo med drugim prizadele zgodovinske poplave, delovalo 206.845 prostovoljcev (med njimi več kot polovica žensk), ki so skupaj opravili 8.072.127 ur prostovoljskega dela.

Prostovoljstvo je tako ključnega pomena pri zagotavljanju takojšnje pomoči in podpore prizadetim skupnostim tudi pri nas.

Foto: Slovenska filantropija