Projekt Mestne občine Koper »Ustvarjamo mesto, prijazno dojenju« čestita vsem materam ob materinskem dnevu in ob tem izpostavlja pravico zaposlenih mater do odmora za dojenje.

V Sloveniji imajo matere ob rojstvu otroka leto dni porodniškega dopusta. V večini primerov so otroci ob ponovnem odhodu matere v službo stari 11 mesecev. Takrat je število podojev sicer manjše, saj otroci uživajo že drugo hrano, nikakor pa ne sme biti konec porodniškega dopusta razlog za konec dojenja.

Svetovna zdravstvena organizacija, Unicef, Nacionalni odbor za spodbujanje dojenja in številni drugi strokovnjaki priporočajo izključno dojenje do šestega meseca otrokove starosti, ob ustrezni dopolnilni prehrani dojenje še do drugega leta starosti, če mati in otrok želita, pa lahko še dlje. Dojenje ima namreč tudi po prvem letu otrokove starosti številne koristi tako za otroka kot za mater. Kljub drugi hrani ostaja materino mleko še vedno pomembno živilo, ki se po sestavi prilagaja otrokovi starosti. Zelo pomembno je pri krepitvi otrokovega imunskega sistema in lažjem premagovanju bolezni, prav tako ima pomembno vlogo pri otrokovem fiziološkem, čustvenem in psihološkem razvoju.

Dojenje prinaša pomembne prednosti za zdravje

Tudi doječi materi prinaša dojenje pomembne prednosti za zdravje, saj manjša možnost za kronična obolenja v poznejši starosti, kot so sladkorna bolezen tip 2, metabolni sindrom, bolezni kardiovaskularnega sistema, osteoporoza, rakava obolenja na rodilih. Če ob tem upoštevamo stisko, ki jo otrok občuti ob mamini vrnitvi v službo in njegovi vključitvi v vrtec ali drugo obliko varstva, lahko sočasna prekinitev dojenja tako stisko še poveča. To je torej dodaten argument, da mame spodbujamo in jim omogočamo dojenje tudi po vrnitvi v službo. Pri tem imajo pomembno vlogo ustrezna informiranost tako mater oz. mladih družin kot delodajalcev in lokalne skupnosti, omogočanje podpornih okolij in zagotavljanje pravic doječe matere.

Po veljavni zakonodaji ima mati, ki doji otroka, ki še ni dopolnil 18 mesecev starosti, in dela s polnim delovnim časom, pravico do odmora za dojenje med delovnim časom, ki traja najmanj eno uro dnevno. Za čas odmora je mati upravičena do nadomestila. Hkrati delavka v času nosečnosti in še eno leto po porodu oziroma ves čas, ko doji otroka, ne sme opravljati nadurnega dela ali dela ponoči, če iz ocene tveganja zaradi takega dela izhaja nevarnost za njeno zdravje ali zdravje otroka.

Koriščenje odmora za dojenje

Naloga mame, ki želi dojiti tudi po vrnitvi v službo in koristiti odmor za dojenje, je, da pravočasno seznani svojega delodajalca o koriščenju odmora za dojenje, pridobi potrdilo otrokovega izbranega pediatra, da otroka še doji, in odda vlogo za uveljavitev pravice do nadomestila oz. plačila prispevkov v času odmora za dojenje na pristojen Centru za socialno delo.

Foto: Unicef, Ministrstvo za zdravje RS