Med 1. in 7. avgustom obeležujemo svetovni teden dojenja, katerega namen je poudariti pomen in prednosti dojenja. Slogan letošnjega svetovnega tedna dojenja je »zmanjšajmo neenakosti – podprimo dojenje«.
Mestna občina Koper se zaveda, da je podpora doječim materam in družinam na lokalni ravni izjemno pomembna, zato je lani pristopila k projektu Dojenju prijazno mesto.
Pod vodstvom izkušenih strokovnjakinj že deluje podporna skupina za dojenje, omogočeni so individualni posveti o dojenju, v Zdravstvenem domu Koper je vzpostavljena soba za dojenje. Z namenom spodbujanja dojenja, boljše informiranosti in zmanjševanja neenakosti je v okviru projekta nastala tudi dvojezična zloženka Ustvarjamo mesto, prijazno dojenju.
V zloženki so poleg aktivnosti, ki se brezplačno izvajajo v okviru projekta, predstavljeni tudi dodatni viri in gradiva o dojenju. Bodoče mame lahko prejmejo zloženko na koprski enoti Centra za socialno delo Južna Primorska, dosegljiva pa je tudi v Zdravstvenem domu Koper, Splošni bolnišnici Izola – na oddelku za ginekologijo in porodništvo ter v drugih zdravstvenih službah na območju MOK. V elektronski obliki je zloženka dostopna na spletni strani Koper zdravo mesto, v rubriki o dojenju.
Z namenom zmanjševanja neenakosti in da bodo imele v Sloveniji tudi tuje govoreče matere dostop do osnovnih informacij o dojenju, je Nacionalni odbor za spodbujanje dojenja na UNICEF-u Slovenija prevedel slovenski letak Dojenje za dober in zdrav začetek življenja tudi v albanski in bosanski jezik. Letak vsebuje kratka navodila o tem, kako začeti dojiti in kako vedeti, da otrok dobi dovolj mleka.
Letak je strokovni in splošni javnosti dostopen na spletni strani https://dojenje.unicef.si/
Foto: MOK, Koper zdravo mesto